Combat Mission: Beyond Overlord

Program Bilgi
 • Lisans
  Demo
 • Boyut
  30,46
 • Sürüm
  1.02
 • Dil
  İngilizce
 • Geliştirici
  Big Time Software
İndir
İlk olarak 2000 yılında piyasaya çıkan Combat Mission: Beyond Overlord, geleneksel savaş oyunlarının öğelerini 3D grafikler ve turn-based/real-time (sıraya dayalı/gerçek zamanlı) oyun tarzı ile son derece başarılı bir şekilde birleştirmeyi başaran bir oyun olmuştu.
Big Time Software firması tarafından geliştirilen ve dağıtımını CDV'nin üstlendiği bu oyun sadece dağıtıcı firmanın web sitesinden satışa sunulmuş ve bu kısıtlamaya rağmen oldukça geniş bir hayran kitlesi kazanmayı başarmıştı.
Aradan iki yıl geçti; belki son dönemlerdeki İkinci Dünya Savaşı'nı konu alan oyunların yakaladığı yüksek satış grafiğinden cesaret alarak belki de oyunlarının daha geniş bir kitleyle tanışmasının zamanının geldiğini düşünen firma oyunu tekrar piyasaya sürmeye karar verdi.
Bu yeni sürüme çeşitli grafik modları ve senaryolar içeren ekstra bir CD eklenmiş.
Geçmişin en acımasız silahları Combat Mission sizi İkinci Dünya Savaşı'nın son yıllarına, 1944-45'li yılların Batı Avrupa'sına götürüyor.
Müttefik Kuvvetleri ve Nazi Almanya'sı arasında geçen tarihi savaşların konu edildiği oyunda kontrolünüz altındaçeşitli askeri birlikler, silah ve araçlar bulunuyor.
Oyunda Amerika, İngiliz, Kanada, Polonya, Fransa ve Alman kuvvetlerini kontrol etme imkanına sahibiz ve çok sayıda değişik birlik, silah ve araç seçenekleri bulunuyor.
Tüm bu seçenekler titiz bir tarihi araştırma sonrası oyuna yansıtılmış.
İngilizlerin meşhur alev püskürtücüleri Wasp, Almanlar tarafından geliştirilen ikinci Dünya Savaşın'da zırhlı araçların korkulu rüyası haline gelen Jagd-tiger gibi araçlar, makineli tüfek timleri, komando birlikleri, kısacası dönemin savaş ortamında rastlanabilecek her türlü unsur oyunda gerçekçi bir şekilde işlenmiş.
Arabirimi son derece kolay Combat Mission'ın bu tarihi gerçekçiliğinin yanı sıra dikkat çeken er önemli özelliği oynanış tarzı.
Oyun, turn-based tarzı ile real-time tarzını mükemmel bir şekilde birleştirmeyi başaran ender oyunlardan biri gibi karşımıza çıkıyor.
Oyunun genelde iki safha halinde oynandığını söyleyebilirim.
Bunlardan ilki 'emir' safhası diğeri ise 'aksiyon' safhası.
Emir safhasında araziyi İstediğiniz kadar inceleme ve emir da ğılımını dilediğinizce planlama özgürlüğüne sahip bulunuyoruz.
Bu noktada oyunun arabiriminin son derece kullanışlı ve kolay öğrenilebilir olduğu anlaşılıyor.
Bu başarılı arabirim sayesinde kompleks emirleri bile zorlanmadan belirleyebiliyoruz.
Örneğin, komando timinize yolun karşısındaki siperlere doğru hücuma geçmelerini ve ardından kasabanın kilisesine gidip orada mevzi almalarını ya da Sherman tankınıza yolun başına kadar gidip ve ardından orada durarak gelebilecek düşman kuvvetlerine ateş açmasını emretme gibi seçenekleriniz bulunuyor.
Canlı yayın gibi savaş Bu emir safhasının ardından, oyun real-time olarak aksiyon safhasına geçiyor.
Bir dakika kadar süren bu safhada birlikler karşılıklı olarak harekete geçiyorlar ve emirleriniz sonuçlarını izleme şansına sahip oluyorsunuz.
Oyuna herhangi bir şekilde müdahale etme imkanınız bulunmayan bu safhayı dilediğiniz kadar ve değişik kamera açılarından tekrar izleyebiliyorsunuz.
Bu özellik, hamlenizin tüm sonuçlarını değerlendirerek bir sonraki adımınızda yapmanız gerekenlerin ön planlamasını tasarlamanıza imkan sağlıyor.
Hemen unutmadan oyundaki birimlerin yapay zekasından da bahsetmem gerekir.
Her turn'ü ilginç yapan özelliklerden bir tanesi de adamlarınız kendi zekalarının olması.
Örneğin, piyade birliğinizi bir çift Alman MG42 yuvası ile kontrol altına alınmış bir yola gönderiyorsunuz; aksiyon safhasında MG42'ler çalışmaya başladığı anda birliğiniz panik içerisinde dağılıyor ve kendilerini siper olacak bir yerin arkasına atıyorlar.
Oyunun bu mükemmel özelliklerinin yanı sıra, yarattığı dünya da son derece etkileyici.
İki yıl öncesinin teknolojisini kullanmasına rağmen 3D modellemeleri ve çevre birimleri gayet güzel.
Oyunla birlikte gelen ekstra CD'de 150'den fazla grafik modu bulunuyor ve mod yönetim arabirimi sayesinde bu yeni grafik özelliklerini önceden görme ve seçim yapma imkanına sahip bulunuyorsunuz.
Ayrıca birçok yeni senaryoyu (bunlardan biri de Er Ryan'ı Kurtarmak filminin dramatik son sahnesi) bu CD'de bulabilirsiniz.
Tüm bu mod ve senaryolar ücretsiz olarak oyunun web sitesinden indirilebiliyor.
Combat Mission'ın ilk kopyası elinizde bulunuyorsa, bu yeni sürümü almak yerine web sitesinden eklentilerini bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.
Ama ben o kadar şeyi indirmek için bütün gün bilgisayar başında bekleyemem ya da ben daha önce bu oyunu oynamadım diyenlerdenseniz, mutlaka oyuncunuza uğramanızı tavsiye ederiz.
PCnet Mayıs 2002