Bugatron

Program Bilgi
 • Lisans
  Shareware
 • Boyut
  2,8
 • Sürüm
  1.51a
 • Dil
  İngilizce
 • Geliştirici
  www.retro64.com
İndir
Bugatron, 80'lerin hit oyunu Galaga’yı örnek alan üç boyutlu bir uzay savaşı.
Jetonla işleyen oyun makineleri furyasının koptuğu zamanlarda tıpkı Pacman, Space Invaders ve River Raid gibi bütün dünyada popülerlik kazanmış oyunlardan biri de Galaga’ydı.
Daha o zamanlar bile sayısız taklidi bulunan bu klasik oyun zamanla unutulmaya yüz tuttu.
Bugatron ise, Galaga’nın anısını yaşatmaya çalışan oyunlardan biri.Oyunu geliştiren Retro64 (Best Friends, Zball ve Marbles Deluxe’un da yapımcısı aynı zamanda), Galaga’yı Galaga yapan özelliklere sadık kalmış fakat oyunu görsel ve işitsel açıdan bugün gelinen noktaya da mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalışmış.
Sonuç olarak Bugatron’un başarılı bir sentez olduğunu söylemek mümkün.Bugatron’un mantığı oldukça basit; ekranın en altında sağa ve sola hareket eden uzay geminizle ekranda bir oraya bir buraya salınıp duran düşman uzay gemilerini vurmaya çalışıyorsunuz.
Patlayan gemilerden düşen bonusların bazıları (silahlar vb.) geminizi geliştiriyorken bazıları da size ekstra hak vb.
avantajlar kazandırıyor.Oyunu klavye ya da fare ile kontrol edebiliyorsunuz.
Klavyedeki sağ, sol ve yukarı ok tuşları geminizi sağa, sola ve yukarı (zıplama) hareket ettiriyorken CTRL tuşunu da ateş etmek için kullanıyorsunuz.
Fare kontrolünde ise fareyi sağa, sola çekerek yatay hareket edebilir, sol tuşla ateş edip sağ tuşla da zıplama hareketini gerçekleştirebilirsiniz.Başta da söylediğimiz gibi Bugatron kendine özgü bir oyun değil, tipik bir klon aslında.
Ancak daha önce bu türdeki oyunlarda görmediğiniz radikal özelliklere sahip.
Bu durumu oyunu oynadığınızda daha iyi anlayacaksınız.
Bugatron’un bu shareware versiyonu toplam 16 bölüm içeriyor, diğer bölümleri oynamak içinse tam versiyonu satın almanız gerekiyor.