Dr.Web CureIt!

Program Bilgi
 • Lisans
  Ücretsiz (Freeware)
 • Boyut
  70,1
 • Sürüm
  06.08.2011
 • Dil
  Türkçe
 • Geliştirici
  Doctor Web, Ltd.
İndir
Dr.Web CureIt!, kolay kullanimli, ücretsiz ve Türkçe destekli bir virüs ve casus yazilim tesbit etme ve temizleme uygulamasidir.Bilinen bir anti-virüs yazilimi olan Dr.Web Anti-virüsün, anlik koruma saglamayan ve otomatik güncelleme özelligi olmayan, bir nevi kirpilmis bir halidir.
Virüs, solucan, casus, truva ati, klavye kaydedici, rootkit, reklam yazilimlari gibi bilinen neredeyse tüm zararli çesitlerini tesbit edip temizleyebiliyor.
Dr.Web anti-virüsle ayni veritabanini kullaniyor.
Mevcut veritabani ile 550.000in üzerinde zararliyi tesbit edebiliyor.
Türkçe dahil 35 dil destegi bulunuyor.
Programin Baslica Avantajlari:- Ücretsiz ve Türkçe destekli- Kolay kullanimli- Kurma/kaldirma gerektirmiyor, indirdiginiz dosyanin üzerine tiklayip dogrudan çalistirabiliyorsunuz.
Silmek istediginizde de yine ayni dosyayi silmeniz yeterli.
- Sizin belirlediginiz klasörleri ve dosyalari tarayabiliyor.
- Bazi ücretsiz programlar gibi sadece zararliyi tesbit etmekle kalmayip ayni zamanda temizleyebiliyor ya da karantinaya alabiliyor.-Sezgisel Algilama metodunu da kullanabiliyor.Hizli tarama, Tam tarama ve Özel tarama seklinde 3 seçenek sunuyor.
Hizli tarama islemi yaklasik 3-5 dakika sürüyor ve hafiza, ön yükleme bölümleri, sistem dosyalari, kullanici belgeler klasörü gibi belli basli yerleri tariyor.
Tam tarama sisteminizdeki tüm yerel ve tasinabilir diskleri tariyor.
Özel Tarama ise sizin seçtiginiz dizinlerdeki dosyalari tariyor.
Bu sayede fazla beklemenize gerek kalmadan sadece belirlediginiz dosya ve dizinleri tarama imkaniniz oluyor.Programin kullanimi çok basit.
Açtiginizda sol kisimdan tarama seçeneklerinden birini seçip sagdaki (logosunun altinda) Baslat tusuna basiyorsunuz.
Yaninda Duraklat ve Durdur tuslari da var.
(Tuslar biraz dikkatten kaçan bir yere konumlandirildigi için tarif etme geregi duydum :))Programin Dezavantajlari:- Anlik koruma saglamiyor.
Yani sisteminizde eszamanli çalisan antivirüslerin yerini asla tutmaz.
Sadece indirdiginiz dosyalari taramaniza veya mevcut antivirüs yaziliminizin tesbit edemedigi bir zararliyi tesbit edip silmenize yarar.- Güncelleme imkani yok.
Programin veritabani kendi içinde geliyor ve güncelleme imkani vermiyor.
Bu nedenle programla tarama yapmadan önce her seferinde yeniden indirmenizi öneriyoruz.
Yani simdi indirip tarama yaptiniz, 1 hafta sonra yeniden bri tarama yapmak istediginizde dosyayi yeniden indirip çalistirmanizi öneriyoruz çünkü veritabani yenilenmis olacaktir.Programin indirdiginizde dogrudan çalistirabiliyorsunuz demistik ancak ilk çalistirmada bir hata mesaji çikabiliyor (kendi denememizde öyle oldu) ancak bu hata mesajini kapatip programi yeniden çalistirmayi denediginizde normal bir sekilde çalistiriyor.
Programi neden kullanmalisiniz?Bildiginiz gibi %100 güvenlik diye bri sey yoktur ve hiçbir anti-virüs programi size %100 güvenlik saglamaz.
Bazi anti-virüs yazilimlarinin yakalayamadigi bir zararliyi bir digeri yakalayabilir.
Bu nedenle sisteminizde birden fazla antivirüs yaziliminin olmasi faydalidir.
Ancak, arka planda çalisan ve es zamanli (anlik) koruma saglayan bildigimiz antivirüslerden ayni anda birden fazlasini çalistirmak hem sisteminizi yavaslatir hem de birbiriyle çakisarak sorunlara neden olabilir.
Bu yüzden sadece bir tane saglam bir antivirüs yazilimini sisteminizde anlik olarak çalistirmanizi öneriyoruz.
Bu programin faydasi da bu noktada basliyor.
Anlik koruma saglamadigi için, sisteminizde sürekli çalismaz ve mevcut antivirüsünüzle çakisma yapmaz.
Internetten indirdiginiz bir dosyayi mevcut antivirüsünüz temiz gösterdigi halde içiniz rahat etmiyorsa bir de bu programla tararsiniz ve bu sekilde içiniz biraz daha rahat eder :) Dosya ve dizin tabanli özel tarama imkani saglamasi nedeniyle bu amaç için kullanimi çok kolay.Ancak yukarida da belirttigimiz gibi güncelleme destegi olmadigi için (en büyük eksigi) tarama yapmadan önce yeniden bu dosyayi indirmenizi öneririz.
Bu handikapi nedeniyle programin indir.com notunu 1 puan kirarak 5 üzerinden 4 puan veriyoruz ve alternatif bir virüs tarayici olarak sisteminizde bulunmasini (güncel olmasi kosuluyla) öneriyoruz.