Starry Night Backyard

Program Bilgi
 • Lisans
  Shareware
 • Boyut
  15,5
 • Sürüm
  3.1.2
 • Dil
  İngilizce
 • Geliştirici
  SPACE.com, Inc.
İndir
StarryNight, son birkaç yil içinde sayilari epey artan ***gökyüzünü inceleme*** yazilimlarinin en yeni ve en kullanici dostu olani diyebiliriz.
Size anlasilmasi güç, karmasik astronomik haritalar sunmak yerine, ***evinizin balkonundan*** gökyüzüne baktiginizda gördügünüz manzarayi simule etmeyi yegliyor.
Ilkin, ***home location***, yani oturdugunuz sehrin koordinatlarini giriyorsunuz programin ayar ekraninda.
Eger Istanbul, Ankara gibi büyük kentlerde oturuyorsaniz, enlem ve boylam hesaplamaniza gerek yok, bir liste halinde bunlari hazir bulabiliyorsunuz.
Daha farkli bir mekandaysaniz da isiniz zor degil: Harita üzerinde yaklasik olarak bulundugunuz sehir üzerinde tiklayin, ayarlar hemen yapiliyor.
Saat ve tarih, bilgisayarinizin sistem saatinden alindigi için, ***su anin gökyüzünü*** incelerken herhangi bir ayar yapmaniza gerek yok.
Ama, sözgelimi birkaç yil önceki ya da dogdugunuz günkü gökyüzü manzarasini merak ediyorsaniz, istediginiz gün ve saati de ayarlamaniz mümkün.
Bu bilgilerle StarryNight, size o an, sizin bulundugunuz yerdeki gökyüzünü olusturup ekraniniza getiriveriyor.
Üstelik ufuk çizgisi, daglar, agaçlarla birlikte.
Ekranin üst bölümündeki araç çubugunda, yönleri belirleyen butonlar var.
Bunlarla kuzey, güney, dogu ve batidaki görüntülere bakabilir, daha iyisi, farenizi kullanarak ekrandaki görüntüyü istediginiz konuma oturacak sekilde hareket ettirebilirsiniz.
StarryNight, fonksiyonel ve ayrintili araç çubuklarini bir araya getiren pencereleriyle yildizlari izlemeyi oldukça basit hale getiriyor.
Eger isterseniz ***Planets*** mini penceresini açar, ekrandaki görüntüyü, seçeceginiz bir gezegene kilitleyebilirsiniz.
Dilerseniz, gökyüzü ekvator ve kutup noktalarini içeren çizgileri haritaya dahil edebilir, hatta ekliptik yörüngelerin bile belirtilmesini seçebilirsiniz.
Daha da ilginci, StarryNight ekranini, sürekli olarak ***su anki*** gökyüzünü sergilemek üzere ayarlayabilir, yani ***gerçek zaman*** içinde yildiz hareketlerinin belirtilmesini saglayabilirsiniz.
Bu, yazilimin oldukça basarili animasyon marifeti sayesinde yapilabiliyor.
Eger birkaç saat içinde yildizlarin nasil bir seyir izleyecegini anlamak isterseniz, animasyon hizini ayarlayarak basrolünde takimyildizlarin oynadigi bir gökyüzü filmi izlemeniz isten bile degil.
Istediginiz gökyüzü bölümlerine ***zoom*** yaparak belli takimyildiz ya da gezegen sistemlerini daha yakindan izlemenizi de saglayan yazilim, I.Ö 4713'e dek geri gidebilen veri tabaniyla, eski çaglarda gökyüzünün nasil göründügünü anlamaniza da olanak veriyor.
Ayni sekilde I.S 9999 yilina dek de ileri gidebiliyorsunuz zaman içinde!